...
Б Е Т А   К Л И Н И К
0878923199 info@beta-clinic.com Понеделник - Петък: 08:00 - 17:00 ч.

За контакти

Нарушена походка

Нарушена походка

Етапи на походката

Цикълът на походката започва, когато кракът докосне земята и завършва, когато същият крак отново докосне земята. Изучаването и разбирането на цикъла на походката е много важно при оценката на проблемите с долните крайници, тъй като много може да се научи чрез внимателно изучаване на начина, по който пациентът ходи и се движи. Причините за нарушена походка може да са множество. Ние ще разгледаме част от тях.

Единичен цикъл на походка се състои от фаза на упора (60%) и фаза на люлеене (40%).

Дефиниции

Дължина на крачката: Измерва се от първоначалния контакт на петата в началото на позицията до следващия първоначален контакт на същия крак. Всяка крачка се състои от фаза на стойка и фаза на замах.

Ширина на стъпката: Ширината на стъпката е разстоянието между двата крака. Нормалната ширина на стъпката, която се счита за между 5 и 10 см

Дължина на стъпката: Дължината на стъпката се измерва като разстоянието между точката на първоначален контакт на единия крак и точката на първоначален контакт на противоположния крак. Средната дължина на стъпката е около 70-72 см. Измерването трябва да е еднакво за двата крака.

Ходене: това е период на двойна опора на крайниците в допълнение към това, че единият крак винаги е в контакт със земята през целия цикъл на походка.

Фаза на стойка: това е периодът от време, когато стъпалото е на земята, в което кракът приема тежестта на тялото и осигурява опора на единия крайник. Това е 60% от един цикъл на походка.

Фаза на люлеене: това е периодът от време, през който стъпалото е във въздуха , в което крайникът напредва напред.

Сили на реакция на земята (GRF): това е силата, упражнявана от земята върху тяло в контакт с нея. GFR е приблизително 1,5 пъти телесното тегло по време на ходене и 3 до 4 пъти телесното тегло по време на бягане.

Има два пика на силата на реакция на земята по време на цикъла на походка:

  • първият при максимално натоварване на крайника по време на реакцията на натоварване,
  • втората по време на крайна позиция.

Причините за нарушена походка може да са множество, от травма, скъсяване на краник, сколиоза и други.

Какви са типовете аномалии в походката?

Съществуват няколко различни типа аномалии в походката. Най-често срещаните включват:

  • Анталгична походка: Анталгичната походка е резултат от болка. Това е най-често срещаният тип анормална походка. Характеризира се с куцане, при което се избягва стъпването или упражняването на натиск върху засегнатия крак или стъпало.
  • Пропулсивна походка (Паркинсонова походка): Този тип походка засяга хора с диагноза паркинсонизъм или болест на Паркинсон. Характеристики на пропулсивната походка са наведена, скована стойка и наклоняване на главата и врата напред. Стъпките обикновено са къси и бързи, за да се поддържа центърът на тежестта (фестинираща походка).
  • Ножична походка: Този тип походка получава името си от начина, по който коленете и бедрата се удрят или кръстосват в модел, наподобяващ ножици, при ходене. Стъпките може да са бавни и малки. Тази походка обикновено засяга хора с диагноза спастична церебрална парализа.
  • Спастична походка (Хемиплегична походка): Спастичната походка кара човек да ходи с един скован крак. Когато вдигате този крак, той или се влачи, или се завърта в полукръг (циркумдукция). Този тип походка е често срещан при хора с церебрална парализа, множествена склероза или хемиплегия.
  • Степинг походка (Невропатична походка): Този тип походка води до високо вдигане на крака, като повдигате бедрото повече от нормалното. Кракът може да изглежда отпуснат, когато пада. Пръстите обикновено сочат надолу и се влачат по земята при ходене. Мускулна атрофия или увреждане на перонеалния нерв (например при спинална стеноза или дискова херния) могат да предизвикат този тип походка.
  • Клатеща походка: Клатещата походка кара горната част на тялото да се движи преувеличено, създавайки походка, наподобяваща патешка. Прогресивна мускулна дистрофия или вродена луксация на тазобедрената става могат да предизвикат клатеща походка.
  • Сгъната походка: При този тип походка глезените, коленете и бедрата са сгънати по време на ходене. Изглежда, сякаш се подготвяте да се наведете, докато ходите. Пръстите на краката може да се влачат. Тази походка е често срещана при хора с церебрална парализа.

Други видове аномалии в походката включват:

  • Атаксична походка: Този тип походка се свързва с дегенерация на малкия мозък. Причинява неравномерни стъпки, които затрудняват ходенето по права линия (например ходене с пета към пръсти). Може да се чувствате нестабилни, ако имате атаксична походка.
  • Влачеща походка: Влачещата походка представлява ходене без напълно вдигане на краката от земята. Това причинява влачене на стъпалата. Може да ходите така, ако усещате дисбаланс или имате травма, която пречи на вдигането на краката при ходене.
  • Лашкаща походка: Тази походка е често срещана при хора с парализа или слабост на мускулите около бедрата и седалището. Характеризира се с бавна и дълга крачка. Горната част на тялото може да се накланя напред или назад, за да се намали натоварването на засегнатия крак.

Ключова дума: Нарушена походка

Вижте още: Стелки за плоскостъпие / Ортопедични Стелки / Още

Leave a Reply