...
Б Е Т А   К Л И Н И К
0878923199 info@beta-clinic.com Понеделник - Петък: 08:00 - 17:00 ч.

За контакти

Плантарен фасциит

Плантарен фасциит

Болки в ходилото

Плантарният фасциит е едно от най-честите състояния, причиняващи болка в петата. То включва възпаление на дебела лента от тъкан, която преминава по дъното на всяко стъпало и свързва петната кост с пръстите на краката, известна като плантарна фасция. Състоянието плантарен фасциит може да предизвика значителен дискомфорт в ходилата.

Плантарният фасциит обикновено причинява остра болка, която често се появява при първите стъпки сутрин. С изправянето и движението болката обикновено намалява, но може да се върне след дълги периоди на стоене или когато се изправите след седене.


Запишете час за преглед и консултация при д-р Георгиев 0878 92 31 99


Причината за плантарния фасциит не е добре разбрана. Той е по-често срещан при бегачи и при хора с наднормено тегло.

Симптоми на плантарен фасциит

Плантарният фасциит обикновено причинява остра болка в долната част на стъпалото, близо до петата. Болката е най-силна при първите няколко стъпки след събуждане, въпреки че може да се предизвика и след дълги периоди на стоене или при изправяне след седене.

Причини

Плантарната фасция е лента от тъкан, наречена фасция, която свързва петната кост с основата на пръстите на краката. Тя поддържа свода на стъпалото и абсорбира ударите при ходене.

Напрежението и стресът върху фасцията могат да предизвикат малки разкъсвания. Повтарящото се разтягане на фасцията може да я раздразни или възпали, въпреки че в много случаи причината за плантарния фасциит остава неясна.

Рискови фактори

Въпреки, че плантарният фасциит може да се развие без очевидна причина, някои фактори могат да увеличат риска от развитие на това състояние. Те включват:

Възраст и дейност

Плантарният фасциит е най-често срещан при хора на възраст между 40 и 60 години. Дейности, които поставят голямо напрежение върху ходилата — като дълго бягане, балет и аеробика — могат да допринесат за появата на плантарен фасциит.

Плоскостъпие

Плоскостъпието, високия свод или дори необичаен начин на ходене могат да повлияят на разпределението на теглото при стоене и да поставят допълнителен стрес върху плантарната фасция. Плоскостъпието е една от основните причини за развитие на това състояние наречено плантарен фасциит.


Запишете час за преглед и консултация при д-р Георгиев 0878 92 31 99


Затлъстяване

Излишните килограми поставят допълнителен стрес върху плантарната фасция.
Професии, които изискват дълго стоене:

Работници във фабрики, учители и други, които прекарват повечето от работните си часове, ходейки или стоейки на твърди повърхности, са изложени на повишен риск от развитие на плантарен фасциит.

Усложнения

Игнорирането на плантарния фасциит може да доведе до хронична болка в петата, която да затрудни вашите редовни дейности. Вероятно ще промените начина си на ходене, за да избегнете болката от плантарния фасциит, което може да доведе до проблеми с краката, коленете, бедрата или гърба.

Лечение
Упражнения за разтягане при плантарен фасциит
Как се лекува плантарният фасциит?

В повечето случаи плантарният фасциит може да се управлява с домашни грижи и лекарства, които се продават без рецепта.

Най-често използваните лечения за плантарен фасциит включват:

– Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС): НСПВС като ибупрофен и напроксен намаляват болката и възпалението. Не приемайте НСПВС повече от 10 дни без консултация с лекар!

– Почивка: Избягвайте спортове или активности, които са предизвикали плантарния фасциит, поне за една седмица (ако е възможно).
– Лед: Прилагайте лед върху стъпалото за 10 до 15 минути два пъти дневно.
– Носене на подходящи обувки: Носете здрави, добре подплатени обувки. Избягвайте сандали, джапанки или други плоски обувки без вградена поддръжка на свода. Не ходете боси.

– Ортопедични стелки или вложки за обувки: Можете да добавите стелки в обувките си, които осигуряват допълнителна поддръжка на свода. Индивидуалните ортопедично стелки са силен способ за баланс и комфорт в ходилата, които ще намалят оплаквания от болка и доскомфорт.

– Масаж и разтягане: Вашият лекар или физиотерапевт ще ви покаже упражнения за разтягане и масажни техники, които можете да изпълнявате за стъпалото и мускулите на прасеца.
– Кортикостероиди: Кортикостероидите са противовъзпалителни лекарства. Вашият лекар може да инжектира кортикостероид  в плантарната фасция.
– Плазма, богата на тромбоцити (PRP): PRP обикновено се инжектира за възстановяване на увреждания.
– Екстракорпорална ударна вълнова терапия (EPAT): EPAT е форма на ударно-вълнова терапия. Вашият лекар ще приложи концентрирани акустични вълни (звукови вълни), за да увеличи кръвния поток към плантарната фасция, което ще ускори процеса на оздравяване.
– Перкутанна тенотомия с игла: По време на перкутанната тенотомия, вашият лекар ще вкара игла през кожата в плантарната фасция. Това ще стимулира увеличен приток на кръв към областта, което ще подобри способността на фасцията да се възстановява.

 


Запишете час за преглед и консултация при д-р Георгиев 0878 92 31 99


Хирургия при плантарен фасциит

Горепосочените лечения обикновено са достатъчни за облекчаване на симптомите и лечение на плантарния фасциит. Хирургията рядко е необходима. Двата най-чести вида хирургия включват:

– Удължаване на мускулите на прасеца: Вашият хирург ще удължи мускулите на прасеца, за да намали натиска върху плантарната фасция.
– Плантарна фасциална освобождаване: Вашият хирург ще направи малки разрези в плантарната фасция, за да облекчи част от напрежението.

Профилактика
Как да предотвратя плантарния фасциит?

Най-добрият начин за предотвратяване на плантарния фасциит е да избягвате прекомерното натоварване на стъпалата. Общите препоръки включват:

– Разтягане преди и след упражнения.
– Даване на почивка на стъпалата след интензивна активност или тренировка.
– Носене на поддържащи обувки.
– Избягване на ходене боси по твърди повърхности.
– Сменяйте маратонките си на всеки шест до девет месеца.

Ако имате здравословно състояние, което увеличава вероятността от развитие на плантарен фасциит, може да не успеете напълно да го предотвратите.


Запишете час за преглед и консултация при д-р Георгиев 0878 92 31 99


Вижте още:

Плоскостъпие  / Ортопедични стелки / Добър ортопед / Физиотерапия

Източник

Leave a Reply