Съдържание
Смяна на тазобедрена става
Алопластика или тазобедрено ендопротезиране се извършва при множество състояния като: болка, ограничаване на движенията в ставата, счупване, заболявания на костта. Има множество достъпи и начини за смяна на тазобедрена става.
Кога се налага ендопротезиране?
Най-често при напредване на артрозна болест на тазобедрената става, коксартроза, се появяват болки. Първоначално болката може да се появи само при натоварване и обикновено се третира с обезболяващи медимекаменти. Ежедневни движения като ходене, сядане и ставане започват да бъдат все по- трудни и ограничени от болката. В един момент дори обуването на обувки става невъзможно.
Болката се развива във времето и може да продължи с години. Пациентите започват да я забелязват когато вече е по-силна или се е появило леко накуцване. Настъпва умишлено ограничение на определени дейности, за да бъде избегната болката. При претоварване на ставата и дори в покой, болката става твърде силна. Крайния стадий води до пълно обездвижване и силни болки в тазобедрената става.
Тук настъпва оперативната част, а именно – смяна на тазобедрена става.
При какви условия се налага смяна на тазобедрената става?
- Коксартроза – износване на ставният хрущял, което води до триене и повреда на костната повърхност.
- Остеоартрозата – болка или силно ограничение на движението поражда нуждата от оперативна намеса. Това заболяване е характерно за хора над 45 години.
- Ревматоиден артрит – автоимунно възпаление на ставите. Характерни симптоми при това заболяване са сънливост при събуждане, скованост, болезненост и постепенна загуба в подвижността на ставите.
- Счупване или травма – в следствие на падане, травма, подхлъзване (особено в зимни условия).
- Аваскуларна некроза заболяване в следствие на временна или трайна загуба на кръвоснабдяване на костите. Най-често засяга главичката на бедрената кост. Причините могата да са травми, висока доза кортикостероидна терапия и други, най-често се наблюдава при възрастни между 30 и 50 години.
На каква възраст се извършва ендопротезиране?
Най-често пациентите, подлежащи на смяна на тазобедрена става са между 70 и 80 години. Рядко се срещат такива на под 30 години и над 85 години.
Какво е коксартроза или хронично заболяване на тазобедрената става?
- Заболяванията на костно-ставния апарат засягат все по-голяма част от възрастните хора в страната. Едно от най-често срещаните в тази област е коксартрозата /хронично възпаление на тазобедрената става/. Най-често първоначалните симптоми на коксартрозата се изявяват след 35-40-годишна възраст, като по-често боледуват жените.
- Симптомите най-често са свързани със засилващ се дискомфорт в покой или движение главно в тазовата област. Болката може да се усеща не само в самите тазобедрени стави, но да се излъчва към слабините, към кръста и надолу към коленете.
Операция за смяна на тазобедрена става
- Стандартна оперативна техника – обикновено операцията е с продължителност около 1 час и 30 мин. Пациентите най- често са под епидурална анестезия, при която пациентът е в будно състояние, но не усеща болка. Стандартна техника представлява преминаване през няколко мускули и тяхното прерязване.
• Минимално инвазивна техника – техника създадена през 2001г. вместо страничен разрез се прави предно-страничен такъв. По-щадяща е към тъканите, но изисква по-специален инструментариум.
- Бикини достъп – Оперативна техника за смяна на тазобедрена става, за първи път направена в Швейцария. При този мини инвазивен достъп възстановяването е изключително бързо и пълноценно.
• Ревизионно протезиране – смяна на вече поставена ендопротеза, която е разхлабена или повредне в следствие на заболяване, травма или износване на ендопротезата.
Какви рискове и/или усложнения могат да настъпят?
• Луксиране (изваждане) на тазобедрената става в първите 10-12 седмици. Това може да се получи при кръстосване на краката в легнало и седнало положение. Важно е да няма навеждане при 90 градуса.
• Дълбока венозна тромбоза – не много често, но има риск от образуване на тромби в долните крайници. В този случай се използва лекарство за разреждане на кръвта и еластични чорапи.
• Инфекция – прилагането на интравенозни антибиотици значително намалява този риск.
• Износване на ставата
• Разхлабване на протезата. Лекува се с ревизионна операция.
Подготовка за операцията
И не на последно място, какво е препоръчително да направите преди операция за смяна на тазобедрена става.
За да протече спокойно и нормално престоят в болницата е добре да се спазят следните препоръки:
- Пациентът да е в добро физическо състояние
- Ограничаване на тютюнопушенето
- Спиране на противозачатъчни, противовъзпалителни медикаменти и НСПВС.
Разбира се, консултацията с ортопед-травматолог относно избора на имплант/ става.
Най – общо ставите биват:
Циментно фиксирана тотална тазобедрена става
Много различни типове конструкции и материали се използват понастоящем при изкуствените стави. Всички обаче се състоят от два основни компонента: Глава(направена от свръх здрав и фино полиран метал или керамика) и чашка ( направена от полиетилен, керамика или метал, която може да има външна метална обвивка – черупка). Специален хирургичен цимент може да бъде използван за закрепване на елементите на изкуствената става към живата кост.
Безциментно фиксирана тотална тазобедрена става
Протези без циментно закрепване към костта, също така биват използвани, много по-често при по-млади, по-активни пациенти с добра костна структура. Този вид стави не се препоръчват при пациенти с остеопороза. Протезата в тези случаи може да бъде с покритие от порест метал или специални костно-подобни вещества, които позволяват на костта да прорасне в протезата.
Може да бъдат използвани комбинации от циментно фиксирана част – стебло и без циментно фиксирана чашка.
Етапи на възстановяване
Времето за пълно възстановяване е около 6 седмици при стандартна техника и около 3 седмици при мини инвазивни техники. Периодът варира в зависимост от здравословното състояние на пациента, състоянието на ставата и степента на износване, рехабилитацията и мотивацията му.
Възстановяването започва още след операцията, като се дават лекарства и течности, за да се избегне инфекция. Като част от процеса е носенето на противотромбозни чорапи.
В следващите видеа можете да видите наши пациенти след смяна на тазобедрена става:
Пациент на 58 след смяна на тазобедрена става – клиничен случай
- Смяна на тазобедрена става – клиничен случай
- Пациент на 64 год – 1 следоперативен ден
Пациент на 68 год – 2 след оперативен ден
Пациент за 74 год – 5 следоперативен ден
Пациент 4
Пациент на 78 год със силни болки в дясна ТБС. Силно ограничени и болезнени активни и пасивни движения.
Извършена е алопластика на дясна ТБС (смяна на става).
Пациентът е вертикализиран на първи след оперативен ден.
Често задавани въпроси:
Въпрос 1: Колко ще продължи операцията?
Отговор: Най- важното е да мине успешно! Продължителността на операцията зависи от вашето състояние, наднормено тегло и достъпа с който ще се работи. Най- често продължителността е около 1 час и 30 мин.
Въпрос 2: Колко продължава престоя в болницата?
Отговор: Ако всичко е наред, престоят е 7 дни.
Въпрос 3: Колко издържат ставите?
Отговор: При нормални обстоятелства около 17 – 25 години. Препоръка: пазете се от травми и НЕ качвайте рязко килограми.
Въпрос 4: От какъв материал е ставата?
Отговор: Най- често ставите се произвеждат от кобалт, хром , молибдем. Различните потребители използват различни съставки.
Въпрос 5: Кога мога да се къпя?
Отговор: Пълноценно къпане се препоръчва 2 дни след махане на конците. До тогава оперираната зона трябва да се пази чиста и суха.
Въпрос 6: Колко често трябва да се правят превръзки след изписване от болницата?
Отговор: Стандартните препоръки са на всеки 3-4 дни.
Въпрос 7: Ще има ли лекарства след изписване от болницата?
Отговор: Да, тя е задължителна и включва нискомолекулен хепарин, като: clexan, fraxiparin или xarelto.
Въпрос 8: Кога се махат патерицити?
Отговор: Тук трябва да се консултирате с вашия лекуващ лекар. Стандартните препоръки са да се използват до 3 месеца след операцията, но вече има техники който позволяват патериците да се махнат на първия месец.
Въпрос 9: Кога може да се шофира?
Отговор: След 20-я ден от операцията
Въпрос 10: Какви усложнения мога се получат?
Отговор: Възможте усложния са като при всяка операция – инфекции, тромбози, емболия. Специфичните усложнения са ранно разхлабване. При травма може да се получат счупвания на иперираната кост.
Запишете час за консултация: 0878 92 31 99
Вижте още:
5 Comments
Рехабилитация след смяна на става
12.06.2022[…] Смяна на тазобедрена става […]
Стоянка Георгиева
11.07.2022Правите ли ендопротезиране чрез бикини достъп във вашата клиника?
Искам да си направя консултация с ваш ортопед.
Ще се радвам да ми отговорите.
Добре
02.03.2023Може ли да се оперирам при вас и цени
Георгиев
03.03.2023Здравейте, можете да се оперирате при нас. Заповядайте на предварителен преглед.
Лечение на коксартроза
12.03.2023[…] още: Смяна на тазобедрена става Вижте още: total hip replacement ТаговеЛечение на […]