Какво са костните цисти?
Костните цисти са зони, запълнени с течност, вътре в растящата кост, която не се е развила в костна тъкан или истинска кост. Има четири основни типа костни цисти.
Типове костни цисти
Недефинирани фиброми
Недефинираният фибром (NOF) е централна част на костта, която не е успяла да се превърне в твърда кост, а вместо това е фиброзна по природа. Те не са болезнени. Повечето лезии спонтанно се разрешават без лечение. NOF е най-често срещаният доброкачествен тумор на костите при децата и често се среща в долните крайници на децата между пет и 15 години. Някои изследователи оценяват, че до 40 процента от всички деца имат NOF на някой етап.
Фиброзни кортикални дефекти
Фиброзният кортикален дефект е доброкачествена костна лезия, която се формира във външната част или кортикс на костта. Те най-често се срещат в долните крайници и обикновено се разрешават спонтанно.
Единични костни цисти
Единичните костни цисти често се срещат в големи кости, като например хумерусът, близо до растежен плочка. Тези лезии са запълнени с течност и обикновено се срещат само при педиатрични или растящи пациенти. Костната циста обикновено става по-малка с времето и се разрешава сама.
Аневризмални костни цисти
Аневризмалните костни цисти са зони на костта, запълнени с течност или кръв, които най-често се срещат при юноши. Тъй като те са реактивни костни лезии, тези цисти могат да се проявят с болка и оток в областта. Обикновено се поставя диагноза с компютърна томография (КТ) и възможна биопсия на областта.
Какви са симптомите на костните цисти?
Доброкачествените (неракови) костни цисти обикновено не причиняват болка, но ако са достатъчно големи, могат да ослабят костта и да причинят нейно счупване. Този тип счупване се нарича патологично счупване — счупване в ослабена кост, причинено от сила, която иначе нямаше да причини щети на нормална кост.
Диагноза на костните цисти
Доброкачествените костни цисти или лезии са чести при децата и обикновено се откриват случайно на рентгенови снимки, правени по други медицински причини.
Лечение на костните цисти
Повечето костни цисти обичайно се разрешават с времето. Обикновено се правят повторни рентгенови снимки, за да се уверите, че цистата става по-малка.
Ако се появи патологично счупване, цистата може да се нуждае от хирургическо почистване и след това пълнеж с костна трансплантация, за да се запълни костта и да се насърчи заздравяването на костта.
Ключова дума: Видове костни кисти
Вижте още: Артроскопия на тазобедрена става / Калканеален апофизит / Още