Съдържание
Ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е хронично възпалително заболяване, което може да засегне не само вашите стави. При някои хора състоянието може да увреди голямо разнообразие от телесни системи, включително кожата, очите, белите дробове, сърцето и кръвоносните съдове, за това профилактиката за ревматоиден артрит е от изключително значение.
Направете консултация при ревматолог: 0878 92 31 99 – Бета Клиник или запиши час онлайн – тук
Автоимунно разстройство, ревматоидният артрит възниква, когато имунната ви система погрешно атакува тъканите на вашето тяло.
За разлика от увреждането от износване и разкъсване при остеоартрит, ревматоидният артрит засяга лигавицата на вашите стави, причинявайки болезнено подуване, което в крайна сметка може да доведе до ерозия на костите и деформация на ставите.
Възпалението, свързано с ревматоиден артрит, е това, което може да увреди и други части на тялото. Въпреки че новите видове лекарства са подобрили драстично възможностите за лечение, тежките форми все още може да причини физически увреждания.
Симптоми на ревматоиден артрит
Признаците и симптомите на ревматоиден артрит могат да включват:
- Чувствителност, топли, подути стави
- Скованост на ставите, която обикновено се влошава сутрин и след бездействие
- Умора, треска и загуба на апетит
Ранният ревматоиден артрит има тенденция да засяга първо по-малките ви стави – особено ставите на пръстите ви на ръцете и пръстите на краката ви на краката.
С напредването на заболяването симптомите често се разпространяват към китките, коленете, глезените, лактите, бедрата и раменете. В повечето случаи симптомите се появяват в едни и същи стави от двете страни на тялото ви.
Около 40% от хората с ревматоиден артрит също изпитват признаци и симптоми, които не засягат ставите. Областите, които могат да бъдат засегнати, включват:
- кожа
- очи
- Бели дробове
- сърце
- Бъбреци
- Слюнчените жлези
- Нервна тъкан
- Костен мозък
- Кръвоносни съдове
Признаците и симптомите на ревматоидния артрит могат да варират по тежест и дори могат да се появят и изчезнат. Периодите на повишена активност на заболяването, наречени обостряния, се редуват с периоди на относителна ремисия – когато подуването и болката избледняват или изчезват. С течение на времето ревматоидният артрит може да причини деформация на ставите и изместване на мястото им.
Направете консултация при ревматолог: 0878 92 31 99 – Бета Клиник или запиши час онлайн – тук
Причини
Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване. Обикновено вашата имунна система помага да защитите тялото си от инфекции и болести. При това заболяване имунната ви система атакува здравата тъкан в ставите. Може също да причини медицински проблеми със сърцето, белите дробове, нервите, очите и кожата.
Лекарите не знаят какво започва този процес, въпреки че изглежда вероятно генетичен компонент. Докато вашите гени всъщност не причиняват заболяването, те могат да ви направят по-склонни да реагирате на фактори на околната среда – като инфекция с определени вируси и бактерии – които могат да предизвикат заболяването.
Рискови фактори
Факторите, които могат да повишат риска от ревматоиден артрит, включват:
- Вашият пол. Жените са по-склонни от мъжете да развият ревматоиден артрит.
- Възраст. Заболяването може да се появи на всяка възраст, но най-често започва в средна възраст.
- Семейна история. Ако член на вашето семейство има ревматоиден артрит, може да имате повишен риск от заболяването.
- Пушенето. Пушенето на цигари увеличава риска от развитие на ревматоиден артрит, особено ако имате генетично предразположение за развитие на заболяването. Тютюнопушенето изглежда също е свързано с по-голяма тежест на заболяването.
- Наднормено тегло. Хората с наднормено тегло изглежда са изложени на малко по-висок риск от развитие на ревматоиден артрит.
Усложнения
Ревматоидният артрит увеличава риска от развитие на:
- Остеопороза. Самият ревматоиден артрит, заедно с някои лекарства, използвани за лечение на ревматоиден артрит, може да увеличи риска от остеопороза – състояние, което отслабва костите ви и ги прави по-податливи на фрактури.
- Ревматоидни възли. Тези твърди неравности от тъкан най-често се образуват около точки на натиск, като лактите. Въпреки това, тези възли могат да се образуват навсякъде в тялото, включително сърцето и белите дробове.
- Сухота в очите и устата. Хората с това заболяване са много по-склонни да развият синдром на Sjogren, заболяване, което намалява количеството влага в очите и устата.
- Инфекции. Самото заболяване и много от лекарствата, използвани за борба с него, могат да увредят имунната система, което води до увеличаване на инфекциите. Защитете се с ваксинации, за да предотвратите заболявания като грип, пневмония, херпес зостер и COVID-19.
Направете консултация при ревматолог: 0878 92 31 99 – Бета Клиник или запиши час онлайн – тук
Виж още: Физиотерапия Бета Клиник / Тест за неврома на Mortons / Кокса валга / Coxa Valga /