След извършването на смяна на става, било тя раменна, тазобедрена (ТБС) или колянна става (КС) неминуемо води до рехабилитация и тя става основна част от постоперативния лечебен процес. Рехабилитация -та след смяна на става е добре да забочне възможно най- бързо, още на 1 следоперативен ден.
Обадете се СЕГА: 0878 92 31 99 – МЦ Бета Клиник
Обадете се за информация за пакетите за рехабилитация след смяна на става.
Целта е бързо възстановяване на пълен обем движения и връщане на мускулната сила. Изготвя се индивидуален план, като натоварването се увеличава постепенно, като през последните дни от болничното лечение, пациентите се натоварват дори по стълби – качване и слизане (при пациенти със сменена ТБС или КС).
Рехабилитацията се извършва няколко пъти на ден. Първоначално е добре тя да бъде ръководена от рехабилитатор или кинезитерапевт. В първите дни е възможно да се усеща лека болка и дискомфорт или бърза уморяемост и мускулна треска.
Стартови упражнение след смяна на тазобедрена става и колянна става
Упражнение 1:
Позиция на пациента: легнал по гръб
Активни и пасивни движения в двете глезенни стави в посока нагоре и на долу. Този вид упражнения са подходящи от първи постоперативен ден. Можете да усложните движенията, като извършвате и кръгове.
Упражнения за мускулатурата около тазабодрената става
Упражнение 1
Позиция: легнал по гръб
Активно стягане и отпускане на бедрената мускулатура. Упражнението е подходящо от 1 следоперативен ден.
Упражнение 2
Позиция: легнал по гръб
Активно стягане и отпускане на седалищната мускулатура, като можете да задържите стягането от 5 секунди до 10 секунди. Упражнението е подходящо от 1 следоперативен ден. При използването на заден достъп това упражнение се вклюва по- късно (закължителна консултация с лекуващ лекар!).
Упражнение 3
Позиция: легнал по гръб
Извършва се сгъване на тазобедрената става и колянната става, като ходилото и петата са прилепени към леглото. В първите следоперативни дни е трудно да се извърши това упражнение в пълен обем.
Повторения: опитайте се да го правите 10 серии по 10 повторения.
Упражнение: 4
Позиция: легнал по гръб
Повдигане/ изправяне на крака от тазобедрената става във въздуха. Това упражнение има за цел да повиши тонуса и силата в флексорите на тазобедрената става: m.iliacus, m.psoas, m.pectineus, m.rectus femoris и m.sartorius. През първите дни това упражнение може да се стори на пациентите трудно. За това най- често се извършва пасивно от рехабилитарор, като пациента се стреми около 5-7 ден след операцията да го извършва самостоятелно. През първите дни оперирания крайник се повдига (флексия в тазобедрената става) от 20 до 40 градуса.
Повторение: Опитайте се да го изпълнявате 10 серии по 10 повторения
Упражнение: 5
Позиция: легнал по гръб.
Toва упражнение се извършва от следните мускули: m.gluteus medius, m. gluteus minimus, m. tensor fasciae latae, като помощни мускули в това движение вземат и: m.piriformis, m.sartorius и m. superior fibers of the gluteus maximus. Упражнението затруднява пациентите през първата седмица след операцията и е от изключителна важност. Извършва се отвеждане на крака. Включва се 7 дни от операция и е от значение за стабилността на таза по време на ходене. Движението се извърпва в обем 20- 30 градуса.
Ходене с патерици
Използването на помощни средства е задължително при смяна на тазобедрена и колянна става за период от време (консултирайте се с вашия лекуващ лекар). При избора на патерици трябва да знете, че са подходящи тези с подмишнична упора и по възможност да се регулират. Дължината на патериците трябва така да бъде нагласена, че да има разстояние от 3 -4 пръста между подмишницата и патерицата. Тежестта на тялото се поеме НЕ от подмишничната зона, а от дланите , които са разположени върху ръкохватките.
Етап 1: преместете патериците напред с около 20 см
Етап 2: Придвижете оперирания крайник на нивото на патериците
Етап 3: Придвижете здравият крак пред патериците
Правете малки, но равномерни крачки.
Качване по стълби
Етап 1: Започнете изкачването, като поставите здравия крак на горното стъпало.
Етап 2: Преместете тежеста върху здравия крак
Етап 3: Повдигнете оперирания крак заедно с патериците.
Слизане по стълби
Етап 1: Поставете оперирания крак заедно с патериците върху долното стъпало.
Етап 2: Пренесете тежестта внимателно върху патериците
Етап 3: Преместете здравия крак на стъпалото
Запишете час за физиотерапия и рехабилитация: 0878 92 31 99
Обадете се за информация на специалните пакети: 0878 92 31 99
Вижте още:
3 Comments
Смяна на тазобедрена става
12.06.2022[…] Рехабилитация при смяна на става […]
Смяна на колянна става
12.06.2022[…] Рехабилитация след смяна на става […]
Рехабилитация след счупване на глезен
02.04.2023[…] Вижте още: Рехабилитация […]