Транзиторен синовит (Transient Synovitis) е най-честата причина за болка в тазобедрената става и накуцване при деца в предучилищна възраст и началните класове. Той е известен още като токсичен синовит, раздразнено бедро и наблюдавано бедро.
Това състояние се среща най-често при деца на възраст между 3 и 8 години и се проявява с бързо начало на болка в тазобедрената става, ограничен обхват на движение и накуцване (или невъзможност за ходене, ако състоянието е тежко). Често детето има анамнеза за предшестващо вирусно заболяване.
Синовитът на тазобедрената става може също да бъде първият симптом на болестта на Лег-Калве-Пертес (Legg-Calvé-Perthes), ранния ювенилен артрит или анкилозиращия спондилит.
Причини, Симптоми и Признаци на Транзиторния Синовит
Обичайната клинична картина включва дете с бързо начало на накуцване и последващ отказ да ходи или да носи тежест върху засегнатия крайник. Това понякога следва наскоро прекарано вирусно заболяване на горните дихателни пътища, като родителите могат да съобщят за леко повишена температура.
Момчетата са засегнати два до три пъти по-често от момичетата. Началото на симптомите обикновено е на възраст между 2 и 6 години, със средна възраст около 3 години.
При преглед детето е в лек дискомфорт и отказва да носи тежест върху крака или ходи с неохота и с анталгична походка (походка, която намалява болката). Обхватът на движение на засегнатата тазобедрена става е умерено ограничен поради болка и спазми, като ставата се държи във флексия (сгънато положение). Леко движение в кратка дъга може да бъде поносимо, но опитът за пълно разгъване или вътрешно завъртане на тазобедрената става се среща със съпротива.
Дразненето на ставата обикновено е по-слабо изразено в сравнение със септичен артрит. Може да има и леко повишена температура.
Развитие на Транзиторния Синовит
Транзиторният синовит се излекува спонтанно:
– Обикновено детето отказва да ходи или накуцва тежко. Периодът на невъзможност за ходене обикновено трае 1 или 2 дни.
– След това детето ходи с накуцване и има намален обхват на движение на тазобедрената става още няколко дни, но обикновено не повече от 2 седмици, преди да се възстанови напълно.
– Ултразвуково изследване показва, че ставния излив продължава повече от 1 седмица при 58% от пациентите.
Диагностични Изследвания при Транзиторен синовит при деца
Лабораторните изследвания могат да покажат леко повишение на броя на белите кръвни клетки (WBC), скоростта на утаяване на еритроцитите (СУЕ) и нивото на С-реактивен протеин (CRP).
Обикновените рентгенови снимки на таза са нормални или могат да покажат леко разширение на ставното пространство. Когато се забележи разширение на ставното пространство и по-малко осификационно ядро на засегнатата страна, може да се направи предположение за ранен стадий на болестта на Лег-Калве-Пертес.
Причината за транзиторния синовит е неизвестна, но може да е свързана с вирусна инфекция, алергична реакция или травма. Много педиатрични пациенти имат анамнеза за симптоми на предхождаща инфекция на горните дихателни пътища или за скорошна травма.
Ултразвукът на тазобедрената става е полезен за документиране на наличието на излив в ставата.
Kocher Критерии за Подозрение за Инфекциозна Етиология
Разграничаването на септичен артрит на тазобедрената става от транзиторен синовит е често срещан диагностичен проблем. Когато са налице три от четирите Kocher критерии, диагнозата септичен артрит се поставя в повече от 90% от случаите:
1. Брой на белите кръвни клетки (WBC) над 12,000 клетки/мл.
2. Скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ) над 40.
3. Невъзможност за носене на тежест върху засегнатия крайник.
4. Температура над 38.6°C.
Лечение
– Почивка на легло: Детето трябва да остане на легло, докато симптомите и признаците започнат да се подобряват.
– Нестероидни противовъзпалителни средства : Те често водят до бързо подобрение.
– Хоспитализация: Това е подходящо, ако съществува вероятност за септичен артрит или други диагнози не са изключени.
Наблюдение
– Антибиотици не трябва да се използват, защото процесът не е инфекциозен и антибиотичното лечение може да обърка клиничната картина.
– Бързо разрешаване на симптомите и възстановяване на обхвата на движение са характерни за транзиторен синовит. Ако симптомите се влошават, това може да подсказва сепсис, а продължителен ход на заболяването може да насочи към хронични възпалителни състояния като ревматоиден артрит или серонегативни спондилоартропатии.
Рецидиви на Транзиторен Синовит
Транзиторният синовит на тазобедрената става рецидивира при около 20% до 25% от пациентите. Пациентите трябва да бъдат информирани за повишения риск от рецидив при вече поставена диагноза на транзиторен синовит. Едно проучване съобщава за честота на рецидив в 69%, 13%, и 18% при 1-годишно, 2-годишно и дългосрочно проследяване, съответно.
Транзиторен синовит при деца